پایه تحصیلی
درس
وضعیت پاسخ

هم درس! هم بازی! هم جایزه!

با هم‌درس رقابت کن و جایزه ببر!

محاسبه شتاب و زمان حرکت قایق

شخصی به جرم 70kgبا قایق موتوری به جرم 430kgدر حال حرکت است 

اگر نیروی مقاومتی که آب به قایق در راستای افقی وارد می‌کند 400Nونیروی پیشران که موتور به قایق وارد می‌کند 1800Nباشد 

الف) شتاب حرکت این قایق چند متر بر مجذور ثانیه است ؟

ب) اگر قایق از حالت سکون شروع به حرکت کند چند ثانیه پس از حرکت سرعت آن به 20m/s میرسد

جواب این سوال رو می‌دونی؟

پاسخ‌ها

محبوب‌ترین
جدیدترین
بیشترین پاسخ
هم‌‌درس
پاسخ هوش مصنوعی

راهنمایی کوتاه: برای حل این مسئله از قانون دوم نیوتن و معادلات حرکت با شتاب ثابت استفاده می‌کنیم.

گام‌به‌گام:

  • ۱) ابتدا جرم کل سیستم (شخص + قایق) را محاسبه می‌کنیم:
    m=70+430=500kg
  • ۲) نیروی خالص وارد بر قایق در راستای افقی را پیدا می‌کنیم:
    Fnet=1800-400=1400N
  • ۳) با استفاده از قانون دوم نیوتن شتاب را محاسبه می‌کنیم:
    a=Fnetm=1400500=2.8m/s2
  • ۴) برای قسمت ب، از معادله سرعت-زمان در حرکت با شتاب ثابت استفاده می‌کنیم:
    v=v0+at
  • ۵) با توجه به اینکه قایق از حالت سکون شروع می‌کند (v0=0) و سرعت نهایی v=20m/s است:
    20=0+2.8t
  • ۶) زمان را محاسبه می‌کنیم:
    t=202.87.14s

پاسخ نهایی:

  • الف) شتاب قایق: 2.8m/s2
  • ب) زمان رسیدن به سرعت 20 متر بر ثانیه: حدود 7.14 ثانیه

مثال مشابه: اگر جرم قایق و شخص 600 کیلوگرم بود و نیروی پیشران 2000 نیوتن و نیروی مقاومت 500 نیوتن بود، شتاب برابر 2000-500600=2.5m/s2 می‌شد.

اگر می‌خواهی بیشتر یاد بگیری: می‌توانی مسائلی با شتاب متغیر یا حرکت در آب‌های متلاطم را بررسی کنی. همچنین می‌توانی اثر تغییر جرم (مثلاً با اضافه شدن بار) بر شتاب را تحلیل کنی.

هم‌درس
هم‌درس

رفع اشکال با پاسخ‌های تشریحی

با نصب هم‌درس، به هزاران سوال و پاسخ تشریحی دسترسی داشته باش.

صفحه 1 از 1

دیگر محتواهای فیزیک 3 (رشته ریاضی) پایه دوازدهم

پر بازدیدترین مطالب مرتبط

تشریحی با پاسخ

کار گروه بررسی فیزیک دوازدهم
3 از 5
5.5k
0
1402/05/04

خلاصه ی مفاهیم فصل1

3 از 5
5.1k
0
1402/06/28

خلاصه ی مفاهیم فصل3

3.33 از 5
5k
0
1402/06/28

تشریحی با پاسخ

سعید نمازی
3 از 5
4.6k
0
1402/05/04

خلاصه ی مفاهیم فصل4

1.5 از 5
4.2k
0
1402/06/28
فیلتر کردن